BAŞVURU YAPILACAK KONULAR

1. DEĞER KAYBI

2. KUSURLU TARAFIN TESPİTİ

3. TİCARİ KAZANÇ KAYBI

4. ARAÇ HASAR TAZMİNATI

5. KUSUR DÜZELTME

6. TRAFİK KAZASI NEDENİYLE OLUŞAN BEDENSEL ZARARLARIN MADDİ VE MANEVİ TAZMİNAT OLARAK TAZMİNİ

7. TRAFİK KAZALARI VE ARACINIZ İLE İLGİLİ HER TÜRLÜ HUKUKSAL SORUNLAR

SIKÇA SORULAN SORULAR

Meydana gelen bir trafik kazası sonrası tamir edilen aracın ikinci el fiyatına göre fiyatının değer kaybetmesidir. Aracı tamir edilen taraf aracının satış fiyatı kaza öncesi belirlenen satış fiyatının altında kalan kısmı değer kaybı olarak tespit edilmektedir. Bu değer kaybı kazada kusurlu taraftan istenebilmektedir. Kaza tarihi üzerinden 2 yıl geçmemiş olması gerekmektedir.

Değer kaybı hesaplamasında dikkat edilmesi gereken birçok unsur vardır.

Bu unsurlardan bazıları:
⦁ Aracın üretim yılı
⦁ Hasar geçmişi ve tutarı
⦁ Aracın kilometresi
⦁ Aracın marka ve model bilgisi

Maddi hasarlı trafik kazası olaylarında Kusurlu çıkan tarafın kusurunun fazla olarak belirlenmesi durumunda itiraz için yasal süre 5 gündür. Sigortalılar, bu süreçte sigorta şirketlerine itirazda bulunabilirler. Karara itiraz edilmesi durumunda konu Tramer’in bünyesinde bulunan ve 3 kişiden oluşan Kaza Tespit Komisyonu’na veya bir diğer adıyla Tutanak Değerlendirme Komisyonu’na iletilir ve buradan çıkan karar kesin kabul edilir. Bu komisyondan çıkan karar doğrultusunda da hasar (tazminat) ödemeleri gerçekleşir. Tazminat ödemelerinin yasal süresi 8 iş günüdür ve bu süre içerisinde ödenmesi beklenir. Bu kusur durumlarının itirazı için tarafımızdan yardım alabilirsiniz.

Hasar gören aracın kazalı kaldığı ve tamir süresince kullanılamaması ya da işletilememesi nedeniyle ortaya çıkan zarar, ticari araçlarda (taksi, otobüs, servis, minibüs ve diğer ticari araçlar) kazanç kaybı tazminatı olarak anılmaktadır.  Onarım süresince kullanılamayan araçlardan dolayı kazada kusuru bulunan araç sahibi ve sürücüsü müteselsil olarak sorumludur.

Çok taraflı trafik kazalarında kazaya karışan başka bir aracın kusurlu olması durumunda kusurlu olan aracın trafik sigortası (ZMMS) hasar tazminatını ödemekle yükümlüdür. Trafik Sigortası Şirketi aracınızı en ucuz şekilde tamir ettirir. Bunun için de sigorta şirketleri onarımı ekonomik olarak daha uyguna mal etmek için kendi anlaşmalı sigorta eksperlerini hasarın tespitinde görevlendirerek hasar onarımının ekonomik olarak en uygun şekilde yapılmasına çalışır.  Sigorta şirketine bağlı eksperler veya sigorta şirketlerinin anlaşmalı servisleri gibi taraflı olabilecek kişi veya şirketlerden ziyade bağımsız eksperlerce hesaplanan hasar tazminatı tutarları piyasadaki gerçek onarım tutarlarını yansıtmaktadır. Gerçek hasar tazminatının ve araç hasar tazminatının farkı için tarafımıza başvuruda bulunabilirsiniz

BAŞVURU FORMU

Gizlilik Kurallarını okudum ve kabul ediyorum.